Przejdź do głównej zawartości

Albumy muzyczne z pierwszej połowy 2020 - część 2

W ostatnim artykule przedstawiłem trzy albumy muzyczne wydane przez ostatnie pół roku. Teraz chcę się z Wami podzielić następnymi czterema. Tak jak ostatnio, są to raczej alternatywne, troszkę mniej znane wydawnictwa (z jednym wyjątkiem, ale o tym na końcu)


Wiktor Stribog - Lutym
gatunek: lo-fi, ambient, elektronika

Drugą (i zarazem ostatnią) polską propozycją na całej liście jest minialbum Wiktora Striboga, warszawskiego artysty znanego przede wszystkim jako twórcę enigmatycznej youtubeowej serii Kraina Grzybów - Poradnik Uśmiechu oraz ilustracji utrzymanych w podobnym do niej, niepokojącym i kojarzącym się z latami 90 klimacie. Nie jest to pierwszy muzyczny projekt Wiktora - przed wydanym w lutym Lutym stworzył ścieżkę dźwiękową do Poradnika Uśmiechu oraz minialbum Latem, wydanym (nie zgadniecie)… latem. Muzyka zawarta na wszystkich z nich jest w gruncie rzeczy podobna - to nostalgiczna, minimalistyczna, instrumentalna elektronika przywodząca na myśl motywy ze starych polskich programów telewizyjnych. Najnowszy album Striboga wyróżnia się wśród reszty zimowym (a jednocześnie ciepłym), dopasowanym do tytułu i okładki klimatem i jest świetnym tłem do spokojnych, chłodnych dni.
wybrane utwory: Lutym, Sanki, Kaloryfery, Nocka

070 Shake - Modus Vivendi
gatunek: trap, alternatywne R&B, art pop

Pochodząca z New Jersey wokalistka i raperka 070 Shake pierwszy raz przyciągnęła uwagę szerszej publiczności w czerwcu 2018 roku przy okazji dwóch gościnnych występów na albumie Kanye WestaYe. Modus Vivendi to jej drugie solowe wydanie, a pierwszy pełnoprawny album. W zawartej na nim muzyce słychać inspirację takimi twórcami jak Kid Cudi, Travis Scott i wspomniany wcześniej Kanye West (którzy należą zresztą do tej samej wytwórni co Shake). Artystka nadaje jednak swoim piosenkom własny dotyk przez co nie da się jej pomylić z nikim innym. Oprócz jej charakterystyczego, głębokiego, lekko zachrypniętego głosu na pochwałę zasługuje warstwa instrumentalna albumu - aranżacje są różnorodne, bogate (choć zdarzają się też celowo minimalistyczne fragmenty i utwory) i dobrze pasują do kompozycji oraz wokalu. Modus Vivendi zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi, niż dostało i pozostaje mieć nadzieję, że kolejne projekty 070 Shake zdobędą większą popularność.
wybrane utwory: Morrow, The Pines, Microdosing, Under The Moon

Charli XCX - how i’m feeling now
gatunek: elektropop, eksperymentalny pop

Szósty album brytyjskiej piosenkarki Charli XCX od pozostałych pozycji na tej liście różni się jednym, ważnym szczegółem - został w całości nagrany w domowej izolacji, a zajęło to niewiele ponad miesiąc. Mimo tego w niczym nie ustępuje poprzedniemu wydawnictwu wokalistki (Charli), a według niektórych jest nawet nieznacznie lepszy. Trwający 37 minut projekt łączy chwytliwe, typowo popowe melodie z alternatywną, hałaśliwą i dynamiczną produkcją, instrumentalnym wykorzystaniem efektu autotune i warstwą liryczną, na której odcisnęło się piętno kwarantanny - artystka porusza w tekstach tematy tęsknoty za bliskimi osobami oraz koncertami i innymi imprezami, z czym wiele słuchaczy może się utożsamić. Przesycona elektroniką płyta dobrze pomaga w poprawieniu przepełnionego samotnością nastroju i pokazuje, że nie potrzeba całych lat do stworzenia naprawdę dobrego albumu.
wybrane utwory: pink diamond, forever, anthemsvisions


The Weeknd - After Hours
gatunek: R&B, synth pop

Pierwszy od czasu hitowego Starboy z 2016 album kanadyjskiego wokalisty R&B to z pewnością najpopularniejsza pozycja w tym zestawieniu - interesując się w jakimś stopniu tym gatunkiem muzyki czy nawet słuchając czasem radia trudno było nie usłyszeć singli Blinding Lights i In Your Eyes (a szczególnie tego pierwszego). Warto jednak poznać coś więcej niż tylko piosenki promujące płytę. Na albumie z tak zróżnicowanymi produkcjami  jak inspirowane latami 80 (lecz diametralnie różne) Scared To Live i wspomniane wcześniej Blinding Lights, inspirowane trapem, energetyczne Heartless, elektroniczno-progresywny utwór tytułowy czy ballady jak Escape From LA niemal każdy znajdzie coś dla siebie, co jest siłą najnowszego projektu Abla Tesfaye. Warto również wspomnieć o wersji rozszerzonej After Hours, na której oprócz remixów znanych piosenek znajduje się też kilka nowych.
wybrane utwory: Scared To Live, Faith, After Hours, Until I Bleed Out


Komentarze