Przejdź do głównej zawartości

Jak zmieniała się moda na przestrzeni lat?

Jak zmieniała się moda na przestrzeni lat?

Lata 20. XX wieku:  Kobiety zamieniły sztywne, krępujące ruchy gorsety, na proste, zwiewne sukienki o kroju litery H, które dodawały im nieco więcej dziewczęcości.  Na wieczorne wyjścia wybierały bardziej ekstrawaganckie kreacje – długie suknie z frędzlami, szale z piór i korale. Charakterystyczne dla tego okresu były również figlarne nakrycia głowy – małe kapelusze i szerokie opaski. Modne były krótkie fryzury: tzw. bob, a także szykowne fale na włosach.



Lata 30. XX wieku: Lata trzydzieste przyniosły więcej kobiecości do damskiej garderoby – panie wybierały  błyszczące suknie do ziemi, wąskie spódnice podkreślające talię, kapelusze, woalki, rękawiczki do ramion i skórzane torebki dobrane pod kolor stroju. Najmodniejsze są włosy koloru blond, mocno kręcone. Do mody wchodzi tzw. trwała.










Lata 40. XX wieku: Głównymi trendami wśród kobiet były wówczas podkreślające talię sukienki. Ponadto panie odważyły się przełamać stereotyp, że spodnie to ubranie zarezerwowane tylko dla mężczyzn i zakładały je coraz częściej. Nieodzownym elementem każdego wystawnego wyjścia był kapelusz z szerokim rondem. Dodatkiem była 
delikatna, skromna biżuteria.



Lata 50. XX wieku: Ubrania, które kobiety zakładały na co dzień, to przede wszystkim kostium z żakietem oraz rozkloszowane, ołówkowe spódnice i spodnie cygaretki.  Popularne były także wzory: w pepitkę i w grochy. Wśród wieczorowych kreacji królowały długie suknie rozkloszowane u dołu, odznaczające się sporym dekoltem i często również odkrytymi plecami. Jedną z najpopularniejszych wówczas fryzur były loki a la Marilyn Monroe, a także proste włosy do ramion.



Lata 60. XX wieku: Pojawiły się spódniczki mini oraz tzw. culottes, czyli luźne spodnie do kolan przypominające krojem spódnicę. Kobiety zakładały krótkie sukienki w kształcie litery A oraz płaszcze przeciwdeszczowe. Kultowym zestawem były damskie garnitury – marynarka i zwężane w nogawkach spodnie. Na topie były wtedy mocno uniesione włosy i wysokie koki.



Lata 70. XX wieku: Moda w latach siedemdziesiątych nawiązywała do stylu hippie. Okres ten był z pewnością pełen wzorów, barw i różnych tekstur. Popularne były spodnie dzwony, zwiewne materiały, etniczne wzory i bluzki z rozszerzanymi rękawami. Włosy miały być rozpuszczone, dodatkiem były opaski i kwiaty.



Lata 80. XX wieku: Wówczas dominował kolor i połysk. Obowiązkowym elementem były legginsy i botki za kostkę, a także obszerne swetry. Powrócono do geometrycznych wzorów i kostiumów, dzięki czemu kobieca figura przypominała bardziej męską, co miało podkreślać stanowczość ówczesne kobiety sukcesu.









Lata 90. XX wieku: Za symbol tego okresu uznać można wytarte jeansy i sportowe bluzy. Charakterystyczne były asymetryczne kroje ubrań i intensywne kolory. Panie uwielbiały zakładać sukienki w kwiaty i męskie marynarki. Modne były proste włosy do ramion, fryzury z pasemkami, dla ozdoby wpinano w nie również kokardy lub zakładano opaskę.



XXI wiek: Ta epoka charakteryzuje się dowolnością w dobieraniu strojów i dodatków, często ocierającą się o granice absurdu, Popularne jest łączenie różnych stylów, powracanie do trendów minionych lat. Modne są klasyczne fasony i barwy wzbogacone o rzucające się w oczy dodatki. Na przestrzeni lat modowe trendy były narzucane społeczeństwu. W dzisiejszych czasach moda stała się sposobem wyrażania samego siebie.
Tak więc baw się modą, nie bój się eksperymentować, szukaj własnego stylu i nie przejmuj się opinią innych. Niech Twój styl wyraża Twoją osobowość!


Paulina Ptaszek klasa 1i