Przejdź do głównej zawartości

„Miasto innowacji w ludowej kreacji”

„Miasto innowacji w ludowej kreacji”

To już drugie wydarzenie związane z projektem „Historia na kartki” organizowanym przez uczniów
II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
22 stycznia w Galerii Rzeszów odbył się rodzinny piknik o tematyce związanej z życiem codziennym
w czasach PRL. Najmłodsi uczestnicy z wielkim zaciekawieniem oglądali kultowe animacje, jak „Bolek
i Lolek”, „Rozbójnik Rumcajs”, "Reksio", czy "Muminki". Mimo, że bajki mają już wiele lat, to - jak pokazało wydarzenie - dzieci do dziś cieszą się na ich widok i je uwielbiają.
Ich ulubieni bohaterowie byli nie tylko oglądani przez małych fanów, ale również rysowani przez nich w kąciku dla dzieci.
 

Dla tych starszych udostępniono wystawę "Z dowcipem przez socjalizm" stworzoną przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Na kartach można było przeczytać parodiujące socjalistyczną rzeczywistość dowcipy oraz fotografie przedstawiające życie codzienne w PRL, a także Rzeszów w tym okresie.
 

Organizatorzy zadbali również o różne "smaczki" z okresu PRL, które można było oglądać na ekspozycji. Event reklamował stojący w korytarzu Fiat 126p z 1982 roku w kolorze piasku pustyni. Kultowy "Maluch" był niegdyś obecny w niemal każdej polskiej rodzinie. Wielu naszych rodziców ma
z tym pojazdem związanych mnóstwo wspomnień. Być może dlatego ten element ekspozycji wywoływał duże zainteresowanie wśród klientów Galerii. Niejednemu zakręciła się łezka w oku na widok modelu, który od kilku lat staje się coraz rzadszym widokiem na naszych drogach - a przecież niegdyś zmotoryzował nasz kraj!
Rodzice pokazywali samochód swoim dzieciom, z uśmiechem na twarzach przyglądała się mu młodzież, a nawet obcokrajowcy.
Innymi pojazdami z okresu Polski Ludowej, które można było oglądać w Galerii Rzeszów, były rowery z okresu PRL - "Wigry", "Wagant" i "Duet" wyprodukowane przez Zakłady Rowerowe Predom-Romet w Bydgoszczy.











"Miasto innowacji w ludowej kreacji" było świetną okazją do przywołania wspomnień z okresu PRL przez tych starszych oraz doskonałą lekcją historii dla młodszych.
To nie koniec wydarzeń w ramach "Historii na kartki". Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Weroniką Pają - jedną z inicjatorek akcji, w którym opowiada ona o całym projekcie i związanych
z nim wydarzeniach.




Anna Bester i Bartek Szabat